Навчальний візит до Німеччини в рамках проєкту Civil Sosiety Energy 2022

06.12.2022

 

фото

Проєкт реалізовано німецьким кооперативом WECHANGE eG у партнерстві з ГО "Агенція сталого розвитку "СИНЕРГІЯ" за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина

У межах завершального компонента проєкту Civil Society Energy 2022 найбільш мотивовані та активні учасники онлайн-курсу "Проєктування PV станцій із використанням професійного програмного забезпечення" мали змогу відвідати Німеччину та познайомитися з успішними кейсами реалізації енергоефективних будинків та енергетичних кооперативів відновлюваної енергетики.

Учасники провели ряд зустрічей з представниками німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Федеральної Асоціації Відновлюваної Енергетики, засновниками енергетичних, шкільних та будівельних кооперативів Німеччини.

Розпочався навчальний візит з участі української делегації у щорічній конференції громадянського суспільства країн східного партнерства Dialogue for Future 2022, Берлін (Діалог майбутнього 2022: "Розбудова стійкого громадянського суспільства та захист демократії в ЄС та країнах східного партнерства"), де одним з основних питань конференції було формування бачення шляхів відбудови та повоєнного відновлення України. Основний меседж: Відбудова, реконструкція та модернізація України відповідно до стандартів ЄС! Значна увага також приділялася питанням "зеленої" відбудови.

 

Енергоефективні будинки

Учасники познайомилися з федеральним проєктом Efficiency House Plus with Electromobility та екосистемою кооперативу Wunschnachbarn WEG (пасивні будинки)

Efficiency House Plus є дослідницьким пілотним проєктом у рамках ініціативи «Zukunft Bau» Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та ядерної безпеки (BMUB), а також інформаційним і демонстраційним об’єктом для Efficiency Houses Plus. Ініціатива Efficiency House Plus була запущена в 2011 році з розробки прототипу будівлі. На сьогодні майже 40 проєктів житлової забудови Efficiency House Plus, профінансованих спільно, довели свою практичну придатність. Досвід і рішення, отримані в ході реалізації цих пілотних проєктів, допомагають у подальшому розвитку та виведенні на ринок енергоефективних стандартів у сфері житлового будівництва.

Інша ініціатива - комунальний кооператив, створений звичайними громадянами, що об'єдналися навколо ідеї спільноти добросусідства. Вони не лише є співмешканцями пасивного будинку, але й учасниками спільноти, що спільно користується автомобілями, інструментами, (вантажними) велосипедами, книгами, ІТ-інфраструктурою та ін. Тут багато уваги приділяють кліматичному будівництву: від виробництва та транспортування будівельних матеріалів до споживання енергії на етапі використання, переробки та деконструкції.

 

Енергетичні кооперативи

Особливу увагу під час навчального візиту до Бону ми приділяли вивченню передового досвіду енергетичної кооперації з відновлюваних джерел

Під час навчального візиту до м. Бонн та м. Кельн учасники відвідали та познайомилися зі структурою і особливостями роботи низки енергетичних кооперативів, створених за ініціативи громадянського суспільства. Вони є дуже різноманітними за структурою, бізнес-моделями та стилем управління, однак найважливішим компонентом є соціальна складова: навчання майбутнього покоління — у шкільному кооперативі, досягнення кліматичних цілей та цілей енергонезалежності у комунальних кооперативах, місцевий розвиток — у муніципальних кооперативах.

фото

Учасники мали змогу поспілкуватися з представником німецької державної компанії NRW.Energy4Climate, яка займається захистом клімату та енергетичним переходом землі Північної Рейн-Вестфалії. Компанія просуває впровадження енергетичного переходу та дотримання цілей захисту клімату, зосереджуючись на чотирьох основних секторах викидів: енергетиці, промисловості, будівництві та мобільності, які разом відповідають за понад 90 % викидів парникових газів у регіоні.

фото

Наступним пунктом призначення став шкільний кооператив Eco-E, основними вкладниками якого є учні одного з класів школи, крім того, за учнями розподіленої їх посадові обов'язки управлінської ланки кооперативу. Кооператив здійснює управління сонячним парком у гірській місцевості. Такий підхід забезпечує розвиток відповідальності та передачу знань від старшого покоління молодшому.

Засновники локального кооперативу BurgerEnergie розповіли учасникам про свій досвід створення кооперативу. Історія кооперативу починалася як створення місцевого енергетичного кооперативу. Тим часом муніципалітети Зігбург, Ломар, Хеннеф, Мух, Тройсдорф, Санкт-Августин, Бонн і Райн-Зіг-Крайс, підтримуючи цілі кооперативу, стали членами. Значна кількість муніципалітетів підтримують регіональний підхід до впровадження відновлюваних джерел енергії в "регіоні для регіону". Сьогодні кооператив реалізує велику кількість різноманітних проєктів: фотоелектричні системи, локальні системи постачання енергії, BKW, вітряні турбіни, ESCO контракти на електро- та теплопостачання.

фото

Відвідавши вітровий парк RothaarWind Planungs учасники дізналися про особливості зведення вітрового парку у гірській та лісовій місцевості. Це неможливо — скажете ви, але ні, він існує та планує розширення. У засновника кооперативу такий підхід: ми працюємо, поки політики все ще дискутують, він впевнений, що громадяни можуть самостійно створювати енергетичні проєкти для власних потреб!"

фото

Одним з найбільших кооперативів, які відвідали учасники, став кооператив Energiegevinner eG, який налічує більш як 2500 учасників та здійснює управління більш ніж 100 проєктами енергетичної кооперації. Засновник та проєктний фінансовий менеджер кооперативу поділилися різноманітними бізнес-моделями, які вони використовують для різного типу енергетичних проєктів.

Основний меседж: розвиток енергетичної кооперації ВДЕ в Україні має величезний потенціал, основною перепоною на шляху до активізації розвитку енергетичних проєктів громад є відсутність зрозумілої нормативної бази, дорадницьких та консультаційних послуг. Більшість засновників кооперативів наголошували на тому, що коли вони розпочинали створення кооперативу, законодавча база також не відповідала потребам, однак, рік за роком, лист за листом, вони впевнено йшли до того, щоб забезпечити необхідні умови для розвитку власних кооперативів. Їх боротьба не зупиняється і сьогодні. Особливістю відвіданих кооперативів також є те, що максимізація прибутку не є основною метою створення кооперативу, значно більшу увагу тут приділяють зеленому переходу та здоровому способу життя, енергонезалежності, сталому розвитку та забезпеченню потреб громади.

 

 

Інші новини
18
травня
Детальніше
Приєднуйтесь до Літньої школи "RE-ENERGIZE UKRAINE"!
Дата проведення: 17-31 травня 2024 року Формат: Онлайн вебінари та офлайн воркшопи
13
березня
Детальніше
АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ "ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК БІОЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ"
Результатати дослідження "Потенціал інноваційного розвитку біоекономіки в Україні"
01
березня
Детальніше
Нотатки Публічної дискусії «Перспективи інноваційного розвитку біоекономіки в Україні»
27 лютого 2024 р. у м. Вінниця пройшла публічна дискусія «Перспективи інноваційного розвитку біоекономіки в Україні»
03
лютого
Детальніше
Публічна дискусія "Перспективи інноваційного розвитку біоекономіки в Україні"
Запрошуємо вас взяти участь у Публічній дискусії "Перспективи інноваційного розвитку біоекономіки в Україні", де відбудеться презентація результатів фокус-групового дослідження "Потенціал впровадження біоекономіки в Україні". Подія відбудеться 27 лютого 2024 року о з 13.00 до 16.00 год., у м. Вінниця, Україна. Дискусію буде проведено у гібридному форматі.