top of page

Our Blog

Оновлено: 7 груд. 2022 р.

Проєкт реалізовано німецьким кооперативом WECHANGE eG у партнерстві з ГО "Агенція сталого розвитку "СИНЕРГІЯ" за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина


У межах завершального компоненту проєкту Civil Society Energy 2022 найбільш мотивовані та активні учасники онлайн-курсу "Проєктування PV станцій із використанням професійного програмного забезпечення" мали змогу відвідати Німеччину та познайомитися з успішними кейсами реалізації енергоефективних будинків та енергетичних кооперативів відновлюваної енергетики.


Учасники провели ряд зустрічей з представниками німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Федеральної Асоціації Відновлюваної Енергетики, засновниками енергетичних, шкільних та будівельних кооперативів Німеччини.


Розпочався навчальний візит з участі української делегації у щорічній конференції громадянського суспільства країн східного партнерства Dialogue for Future 2022, Берлін (Діалог майбутнього 2022: "Розбудова стійкого громадянського суспільства та захист демократії в ЄС та країнах східного партнерства"), де одним з основних питань конференції було формування бачення шляхів відбудови та повоєнного відновлення України. Основний меседж: Відбудова, реконструкція та модернізація України відповідно до стандартів ЄС! Значна увага також приділялася питанням "зеленої" відбудови.




 

Енергоефективні будинки


Учасники познайомилися з федеральним проєктом Efficiency House Plus with Electromobility та екосистемою кооперативу Wunschnachbarn WEG (пасивні будинки)


Efficiency House Plus є дослідницьким пілотним проєктом у рамках ініціативи «Zukunft Bau» Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та ядерної безпеки (BMUB), а також інформаційним і демонстраційним об’єктом для Efficiency Houses Plus. Ініціатива Efficiency House Plus була запущена в 2011 році з розробки прототипу будівлі. На сьогодні майже 40 проектів житлової забудови Efficiency House Plus, профінансованих спільно, довели свою практичну придатність. Досвід і рішення, отримані в ході реалізації цих пілотних проектів, допомагають у подальшому розвитку та виведенні на ринок енергоефективних стандартів у сфері житлового будівництва.



Інша ініціатива - комунальний кооператив, створений звичайними громадянами, що об'єдналися навколо ідеї спільноти добросусідства. Вони не лише є співмешканцями пасивного будинку, але й учасниками спільноти, що спільно користується автомобілями, інструментами, (вантажними) велосипедами, книгами, ІТ-інфраструктурою та ін. Тут багато уваги приділяють кліматичному будівництву: від виробництва та транспортування будівельних матеріалів до споживання енергії на етапі використання, переробки та деконструкції.


Енергетичні кооперативи


Особливу увагу під час навчального візиту до Бону ми приділяли вивченню передового досвіду енергетичної кооперації з відновлюваних джерел


Під час навчального візиту до м. Бонн та м. Кельн учасники відвідали та познайомилися зі структурою і особливостями роботи низки енергетичних кооперативів, створених за ініціативи громадянського суспільства. Вони є дуже різноманітними за структурою, бізнес-моделями та стилем управління, однак найважливішим компонентом є соціальна складова: навчання майбутнього покоління - у шкільному кооперативі, досягнення кліматичних цілей та цілей енергонезалежності у комунальних кооперативах, місцевий розвиток - у муніципальних кооперативах.



Учасники мали змогу поспілкуватися з представником німецької державної компанії NRW.Energy4Climate, яка займається захистом клімату та енергетичним переходом землі Північної Рейн-Вестфалії. Компанія просуває впровадження енергетичного переходу та дотримання цілей захисту клімату, зосереджуючись на чотирьох основних секторах викидів: енергетиці, промисловості, будівництві та мобільності, які разом відповідають за понад 90 % викидів парникових газів у регіоні.



Наступним пунктом призначення став шкільний кооператив Eco-E, основними вкладниками якого є учні одного з класів школи, крім того за учнями розподіленої їх посадові обов'язки управлінської ланки кооперативу. Кооператив здійснює управління сонячним парком у гірській місцевості. Такий підхід забезпечує розвиток відповідальності та передачу знань від старшого покоління молодшому.


Засновники локального кооперативу BurgerEnergie розповіли учасникам про свій досвід створення кооперативу. Історія кооперативу починалася як створення місцевого енергетичного кооперативу. Тим часом муніципалітети Зігбург, Ломар, Хеннеф, Мух, Тройсдорф, Санкт-Августин, Бонн і Райн-Зіг-Крайс, підтримуючи цілі кооперативу, стали членами. Значна кількість муніципалітетів підтримують регіональний підхід до впровадження відновлюваних джерел енергії в "регіоні для регіону". Сьогодні кооператив реалізує велику кількість різноманітних проєктів: фотоелектричні системи, локальні системи постачання енергії, BKW, вітряні турбіни, ESCO контракти на електро- та теплопостачання.



Відвідавши вітровий парк RothaarWind Planungs учасники дізналися про особливості зведення вітрового парку у гірській та лісовій місцевості. Це неможливо - скажите ви, але ні, він існує та планує розширення. У засновника кооперативу такий підхід: ми працюємо, поки політики все ще дискутують, він впевнений, що громадяни можуть самостійно створювати енергетичні проєкти для власних потреб!"



Одним з найбільших кооперативів, які відвідали учасники став кооператив Energiegevinner eG, який налічує більше 2500 учасників та здійснює управління більш ніж 100 проєктами енергетичної кооперації. Засновник та проєктний фінансовий менеджер кооперативу поділилися різноманітними бізнес-моделями, які вони використовують для різного типу енергетичних проєктів.

Основний меседж: розвиток енергетичної кооперації ВДЕ в Україні має величезний потенціал, основною перепоною на шляху до активізації розвитку енергетичних проєктів громад є відсутність зрозумілої нормативної бази, дорадницьких та консультаційних послуг. Більшість засновників кооперативів наголошували на тому, що коли вони розпочинали створення кооперативу, законодавча база також не відповідала потребам, однак, рік за роком, лист за листом, вони впевнено йшли до того, щоб забезпечити необхідні умови для розвитку власних кооперативів. Їх боротьба не зупиняється і сьогодні. Особливістю відвіданих кооперативів також є те, що максимізація прибутку не є основновною метою створення кооперативу, значно більшу увагу тут приділяють зеленому переходу та здоровому способу життя, енергонезалежності, сталому розвитку та забезпеченню потреб громади.

Шановні організації,

Від імені Wechange eG (Німеечина) та ГО «Агенція сталого розвитку «Синергія» (Україна) запрошуємо зареєструвати Вашу інституцію на платформі Karte von morgen/«Мапа майбутнього» - це інтерактивна онлайн-платформа для картування сталих ініціатив, компаній та організацій. Часто саме освітні інституції, невеликі ініціативи, альтернативні бізнеси та соціальні підприємці, які є не надто помітними у комерційному ландшафті, демонструють нам, як виглядатиме світ у майбутньому. Такі сталі ініціативи впроваджуються задля подолання викликів екологічних та економічних криз та працюють заради сталого розвитку. Органічні ферми, екологічні стартапи, безкоштовні освітні ініціативи та майстерні, енергетичні спільноти та інші візіонери - це все приклади нового, сталого майбутнього.

«Мапа майбутнього» сприяє підвищенню обізнаності та видимості сталих ініціатив і заохочує до співпраці в строкатому полі соціальних перетворень за рахунок висвітлення існуючих локальних ініціатив за допомогою відкритого програмного забезпечення (open source). Інтерактивна мапа надає інформацію про місця, де зміни уже починаються у вигляді досліджень, трансформацій та впроваджень сталих інновацій у вашому регіоні. Тут можна знайти партнерів, інвесторів, однодумців та показати, що уже робите ви для сталого розвитку регіону. Нині «Мапа майбутнього» активно використовується насамперед в німецькомовних країнах.


Проте і в Україні вже закартовані перші ініціативи.



Це як приватні фірми, що дотримуються принципів корпоративної соціальної відповідальності та сталого розвитку, так і громадські організації та освітні інституції.




У вашому місті ще немає «Мапи майбутнього»? Тоді приєднуйтесь до нас!

Своєю ініціативою ви змінюєте світ на краще і робите власний щоденний внесок у стале майбутнє.

Заходьте на англомовну версію мапи та додавайте новий допис.



Новий допис на мапі може бути віднесений до категорії:

(а) ініціатива,

(б) компанія або

(в) подія.

Додайте назву, контакти та опис своєї ініціативи.

#Хештеги – важливий елемент допису, адже дозволяє користувачам знаходити дописи за сферами інтересів.


Такий вигляд матиме профіль вашої сталої ініціативи, компанії або події на платформі.


Користувачі можуть оцінювати кожну ініціативу за шістьма критеріями: різноманіття, відновлюваність, справедливість, гуманність, солідарність та прозорість. Таким чином складається рейтинг ініціатив. Що вищий рейтинг — то вищу позицію у спискута в результатах пошуку «Мапи майбутнього» займає ваша ініціатива. При цьому екологічність та дбайливе ставлення до навколишнього природного середовища відіграють особливо важливу роль.


Заходьте на «Мапу майбутнього» та ставайте видимими для подальшого розвитку. Картуйте все найкраще, що дає світу Україна, і приєднуйтесь до європейської спільноти візіонерів і творців майбутнього!

Наближаймо нашу спільну перемогу!

Слава Україні!


Картування проходить в рамках проєкту “Civil Society Energy, що реалізується WECHANGE eG (м. Берлін) та ГО «Агенція сталого розвитку «Синергія» (м. Вінниця) за підтримки Федерального Міністерства Закордонних Справ ФРН.


Helmut Wolman

Karte von morgen

info@kartevonmorgen.org

Контакти:

Юлія Айхгофер

WECHANGE eG

https://wechange.de

Julia.eichhofer@wechange.de

Вікторія Вострякова

Агенція сталого розвитку «Синергія»

https://www.sdasynergy.org

ngo_agency@sdasynergy.org








23-25 серпня 2022 року представниці ГО "Агенція сталого розвитку "СИНЕРГІЯ" Вікторія Вострякова та Рубаненко Олена у складі делегації Жіночий енергетичний клуб України відвідали Берлін в рамках проєкту Women in Energy United for Ukraine. Проєкт реалізується в межах співпраці Жіночого енергетичного клубу України та Німецької енергетичної агенції denа



В ході триденного навчального візиту представниці українського енергетичного сектору відвідали низку заходів та зустрічей, присвячених розбудові партнерств та визначення пріоритетних напрямків як підтримки жінок, що працюють в енергетиці, так і енергетичного сектору України загалом. Під час зустрічі з представниками dena, German-Ukrainian Energy Partnership та Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz учасниці ознайомилися з основними напрямами підтримки Німецьким урядом енергетичного переходу в Україні на найближчу перспективу в умовах військової агресії рф. Крім того, під час зустрічей з профільними організаціями Німеччини German Solar Industry Association (BSW) та German Renewable Energy Association (BEE), обговорили перспективи розвитку проєктів у сфері відновлюваної енергетики.



Також учасниці ознайомилися із кращими німецькими практиками та проєктами у сфері відновлюваної енергетики, відвідавши офіси EUREF-Campus та smart екосистеми GASAG, системного оператора 50 Hertz, біогазового заводу Berliner Stadtreiningung (BSR), інформаційно-навчального центру у сфері проєктування енергоефективних будинків Efficienency House Plus та віртуальний офіс Tennet Virtual Vision, що наслідує унікальну комунікаційну стратегію та поєднує найсучасніші енергетичні та мультимедійні технології для наочної демонстрації роботи сектора відновлюваної енергетики в Німеччині.




bottom of page